Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Megjelent a Helytörténeti értesítők 4-5. száma, amely idén dupla szám. A kiadvány Nagykovácsi római kori történetéről szól. A Helytörténeti Értesítő Dr. Ottományi Katalin régész tanulmányát tartalmazza.  Dr. Ottományi Katalin évtizedek óta foglalkozik Pest megyei ásatások vezetésével, a római kor nagy ismerője, a szentendrei Ferenczy Múzeum idén nyugdíjba vonuló munkatársa.

„Nagykovácsi környékén a Kr. e. 1. században itt élő kelták utódait, a már névszerint ismert eraviszkuszokat találták, az időszámításunk körüli évtizedekben megjelenő első rómaiak. A földbemélyített házakban élő, korongolt kerámiát és vasszerszámokat használó eraviszkuszok kis, tanyaszerű telepeikkel benépesítették az Ördög-árok két partját. Vezetőik egyike a Remete-hegyi barlangban élhetett (vagy szentélyként használták).”

Hol találtak a régészek római, illetve kelta leleteket Nagykovácsiban; milyen módon derítették ki, mely korból származnak; hogyan élhettek Nagykovácsi területén ezek az emberek; milyen ruhát viseltek; milyen foglalkozást űztek; kiknek állítanak emléket a plébánia falába rögzített síremlékek; mit jelentenek ezek feliratai?

A fenti kérdésekre sorra választ kapunk a tudományos igénnyel megírt munkából.

A Helytörténeti Értesítő 2020.  1-2. „római” száma az Öregiskola könyvtárában kapható. A mostani kölcsönzési rendnek megfelelően, az ablakos szolgáltatásban.